Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yusufeli Barajı İnşaatı Tamamlandı, 7 Köy Sular Altında Kaldı

Yusufeli Barajı İnşaatı Tamamlandı, 7 Köy Sular Altında Kaldı

haberci haberci -
11 0

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Tamamlandı

Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine projelendirilip, temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali (HES) inşası tamamlandı. Baraj inşası sürecinde Yusufeli halkı, sular altında kalan köylerinden, yeni inşa edilen yerleşim yerlerine taşındı.

7 Köy Sular Altında Kaldı

22 Kasım 2022’de su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini, sular altında bıraktı. Kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak olup, 15 Haziran’da su tutma işlemlerinin tamamlanacağı Yusufeli Barajı’nda, bugüne dek 1 milyar 895 milyon metreküp su depolandı.

Köylerin Durumu

Su altında kalan köylerden biri olan Çeltikdüzü köyünde, 80’i aşkın yapı su altında kaldı. Baraj gölü manzaralı evlerde yaşayan köylüler, alt ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesini istiyor. Muhtar Davut Polat, köyün yarısının su altında kaldığını belirterek, “Köyümüzün yarı hanesi köyün üst bölgesine yerleşirken, kamulaşmayan hane sahipleri ise göl manzaralı evlerinde oturuyorlar” dedi.

Diğer bir köy sakini Seba Küçük, “Köyümüzün yarısı sular altında, komşularımın yarısı gitti. Evim su altında kalmadı, manzaram da çok güzel. Burada deniz kenarında tek başıma yaşıyorum” ifadelerini kullandı. Hafiz Akçin ise, “Köyümüz göl manzaralı oldu ama komşularımızın yarısı yeni yerleşim yerine gitti, burada yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar