Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yenilikçi Malzeme Işığın Kontrolünü Ele Alıyor

Yenilikçi Malzeme Işığın Kontrolünü Ele Alıyor

haberci haberci -
11 0

Almanya’da Geliştirilen PMMM Malzemesiyle Enerji Verimliliği Artıyor

Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip, binaların içine daha fazla doğal ışık girmesini sağlarken aşırı ısınma ve parlamayı engelleyen bir malzeme geliştirdi.

Küçük Piramitlerle Büyük Çözümler

Polimer bazlı mikro-fotonik çok fonksiyonlu metamateryal (PMMM) adı verilen malzeme, saç telinin 10’da biri kadar ince silikon piramitlerden oluşuyor. Bu piramitler, ortam sıcaklığını düşürüyor ve malzemenin temiz kalmasını sağlıyor.

Isıyı Dengede Tutma

PMMM, Güneş ışığını cam gibi hapsetmek yerine ısıyı uzun dalgalar halindeki kızılötesi radyasyon şeklinde serbest bırakarak binanın iç mekanının daha serin olmasını sağlıyor.

Çevre Dostu ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Malzeme

Malzemeyi test eden araştırmacılar, PMMM’nin ortam sıcaklığını yaklaşık 6 derece düşürebildiğini ve %73’ünü dağıtarak parlamayı azalttığını belirtti. Ayrıca malzeme, %95 oranında ışık geçirgenliği sağlıyor ve bakımını kolaylaştırarak dayanıklılığını artırıyor.

Fotosentez Verimliliğini Artırabilir

Araştırmacılar, bu yeni malzemenin sera tasarımlarında kullanılması durumunda fotosentez verimliliğini artırabileceğini belirtiyor. Bitki verimini artırmak için yüksek seviyedeki ışık geçirgenliğinin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Kolay Bakım ve Temizlik

PMMM’deki piramitlerin yüzeye düşen suyun damlacıklar oluşturarak kendini temizlemesini sağlayan mekanizma, lotus yapraklarındaki temizlik mekanizmasına benziyor. Bu özellik, malzemenin çevre dostu ve sürdürülebilir yapılar için ideal olmasını sağlıyor. Ayrıca, klimaya duyulan ihtiyacı azaltarak enerji tasarrufu sağlayabilir.

İlgili Yazılar