Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yargıtay, Eşini Eski Eşiyle Kıyaslayan Kocayı Tam Kusurlu Buldu

Yargıtay, Eşini Eski Eşiyle Kıyaslayan Kocayı Tam Kusurlu Buldu

haberci haberci -
16 0

Yargıtay’ın Kararı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşini vefat eden eski eşiyle kıyaslayan bir kocayı boşanma davasında **tam kusurlu** bularak tarafların boşanmasına karar verdi. Bu kararla birlikte kadına nafaka ve tazminat ödenmesine hükmedildi.

Ankara’da Yaşanan Olay

Ankara’da yaşanan olayda bir kişi, eşinin kendisine ilgi göstermediğini, evi terk ettiğini ve vefat eden eski eşine ait mücevherleri kullandığını iddia ederek boşanma davası açtı. Erkek, mahkemeden 50 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminat talep etti.

Eşinin açtığı davaya karşı dava açan kadın ise kocasının iddialarının doğru olmadığını belirterek, erkeğin sürekli vefat eden eşi ile kendisini kıyasladığını, kendisini hor gördüğünü ve dışladığını iddia etti. Kadın, kendi lehine 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 100 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminata hükmedilmesini talep etti.

Yargıtay’ın Kararına Göre

Yerel mahkeme, kocanın eşini eski eşi ile kıyasladığını ve kadını ortak hanede istemediğini tespit etti. Kadının kusurunun ispatlanamadığı belirlendi. Koca **tam kusurlu** bulundu ve tarafların boşanmasına, kadına 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 40 bin lira maddi, 30 bin lira da manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Yargıtay Onayı

Yerel mahkeme kararına yapılan itirazı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararının hukuka uygun olduğunu belirledi. Temyiz dilekçesinde ileri sürülen nedenlerin kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını tespit eden Yargıtay, kararın onanmasına hükmetti.

İlgili Yazılar