Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yargı ve Eğitim Alanında Yeni Düzenlemeler Geliyor

Yargı ve Eğitim Alanında Yeni Düzenlemeler Geliyor

haberci haberci -
10 0

9. Yargı Paketi’nde Yer Alan Değişiklikler

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler liderliğinde hazırlanan “9. Yargı Paketi” çalışmaları tamamlandı. Yargı alanında çeşitli düzenlemeler içeren bu kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na bu hafta sunulacak. Teklif, cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Sınavlarda Yapılacak Değişiklikler

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı’nda konu ve soru sayısı artacak. Artık bu sınavlarda sosyal güvenlik hukuku, milletlerarası hukuk, milletlerarası özel hukuk ve genel kamu hukuku konularında da sorular sorulabilecek. Adaylara yöneltilen soru sayısı 100’den 120’ye çıkarılacak.

Hükümlülerin Eğitim Hakları Genişliyor

Hükümlülerin öğretim hakları genişletilecek. Kapalı cezaevlerindeki iyi halli hükümlüler, örgün öğretim programlarına devam edebilecek. Sınavlar, çevrim içi veya yüz yüze şeklinde gerçekleştirilebilecek.

Casusluk Faaliyetleriyle Mücadele

Yeni suç ihdas edilerek casusluk faaliyetlerine karşı daha etkin mücadele hedefleniyor. TCK’ye “Devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleme” başlığıyla yeni madde eklenecek. Bu suçu işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Öğretmenler İçin Yeni Düzenlemeler

Haftaya sunulacak bir başka kanun teklifi ise Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu’nu içerecek. Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmenler atama öncesinde burada eğitim alacak.

İlgili Yazılar