Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yabancıların Türkiye’deki Konut Alım Talepleri Düşüşte

Yabancıların Türkiye’deki Konut Alım Talepleri Düşüşte

haberci haberci -
16 0

Yabancıların Türkiye’deki Konut Alımları Yüzde 50,3 Düştü

Bu yılın başından itibaren yabancıların Türkiye’den konut satın alım talepleri düşüş göstermeye devam ediyor. Nisan ayında yapılan açıklamalara göre, Türkiye’de yabancıların konut alımları geçen yıla göre %50,3 oranında azaldı. Nisan ayında 1272 konut satışı gerçekleştirilirken, bu rakam geçen yıl aynı dönemde 2 bin 557 konutu bulmuştu. Yabancılar bu yılın ilk 4 ayında Türkiye genelinde toplam 6 bin 957 konut satın aldılar. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 13 bin 483’tü, yani yüzde 48,5 oranında bir düşüş yaşandı.

Antalya ve İstanbul’da En Çok Konut Satışı Gerçekleşti

Yabancılar arasında en çok konut alımı yapılan şehirlerin başında Antalya ve İstanbul geliyor. Antalya, toplam 6 bin 957 konut satışının 2 bin 478’ini gerçekleştirerek bu alanda İstanbul’u geride bıraktı. Geçen yılın aynı dönemine göre Antalya’da konut satışları %52,4 oranında azaldı. İstanbul’da ise bu yılın ilk 4 ayında 2 bin 460 konut satışı yapıldı ve geçen yıla göre %44,1 oranında bir düşüş yaşandı.

Rusya’da Yüzde 64’lük Bir Düşüş Gözlendi

Nisan ayında en fazla konut satışı yapan ülke uyruklarına bakıldığında Rusya Federasyonu %64,13 düşüşle listenin başında yer alıyor. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan göçlerin etkisiyle Antalya’daki konut fiyatlarının yükselmesi Rusya’dan gelen talepleri azalttı. Bu nedenle, Rusların Türkiye’de konut alımı geçen yıla göre %59 oranında azaldı.

Yabancıların Türkiye’deki konut alımlarındaki düşüş, dolardaki istikrarsızlık ve satın alma süreçlerindeki uzunluk gibi faktörlerden etkileniyor. Bunun yanı sıra, yatırımcıları düşündüren konulardan biri de Türkiye’deki mülteci ve yabancı ayrımının yetersizliği olarak öne çıkıyor. Sektör temsilcileri, süreçlerin hızlandırılması ve bürokratik engellerin azaltılmasının satışları olumlu etkileyeceğini belirtiyor.

İlgili Yazılar