Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yaban Domuzları Şehirlere İniyor: Uzmanlar Uyarıyor

Yaban Domuzları Şehirlere İniyor: Uzmanlar Uyarıyor

haberci haberci -
7 0

Yaban Domuzları Şehirlerde Beslenmemeli

**Bodrum, Marmaris ve Fethiye**’de aç kalan yaban domuzları, yerleşim yerlerine inerek ara sokaklardaki bahçelere giriyor. **Cadde ve sokaklarda dolaşan domuzlar**, vatandaşlar tarafından besleniyor. **Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin**, domuzların beslenmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

“Doğada Yaban Hayvanlarına Asla Dokunmayın”

Dr. İlemin, yaban hayvanlarının beslenmesinin doğa ve ekosistemin varlığı için **tehlikeli** olduğunu belirterek, “Şehirlerde yaban domuzları sürüler oluşturuyorsa bunun tek nedeni domuzları besleyen ve alıştıran insandır. Yaban hayvanları insanlar tarafından beslenirse, **bakteri ve virüs bulaşımı** olabilir. Bu durumda doğadaki yaban hayvanı popülasyonu çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Yaban hayvanlarını beslememek ve doğadan uzak durmak, hem insanların hem de yaban hayvanlarının sağlığı açısından **önemli**” dedi.

Dr. İlemin, “Yaban hayvanlarını besleme. Doğada gördüğün bir yaban hayvanına asla dokunma. Doğadan alma” diyerek, vatandaşları **duyarlı** olmaya çağırıyor.

İlgili Yazılar