Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vali Seddar Yavuz, Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü’nde Çevre Bilincini Vurguladı

Vali Seddar Yavuz, Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü’nde Çevre Bilincini Vurguladı

haberci haberci -
11 0

Vali Seddar Yavuz’un Açıklamaları

Vali Seddar Yavuz, Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde çevre sorunlarının uluslararası boyutta tartışılır hale gelmesi sonrasında 1972’de İsveç’te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla 5 Haziran’ın “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Çevre Haftasının Kutlanması

Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tek Bir Dünya” sloganıyla sürdürülebilir, doğayla uyumlu ve daha temiz yaşam vurgusuyla 21 Mayıs 2022 tarih ve 31842 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan genelgeyle 5 Haziran haftasının “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanılmasına karar verildiğini anımsattı. Bu yıl Türkiye Çevre Haftasını 5-9 Haziran tarihlerinde “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla kutlayacaklarını kaydetti.

Çevreye Verilen Önem

Yavuz, çevrenin emanet olarak görülmesi, korunması ve istikbale bırakılmasının, herkesin ortak görev ve sorumluğu olduğunu vurgulayarak, çevreye duyarlı tüketim anlayışının toplumsal hayatta yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. “İsrafın önlenmesi, atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, 3 milyon 809 bin 207 ağacın kesilmekten kurtarıldığını” paylaştı.

Çevre Denetimleri ve Adımlar

Valilik koordinasyonunda yapılan çevre denetimlerinde uygunsuzluk tespit edilen tesislere yaptırımlar uygulandığını belirten Yavuz, çevreye karşı sorumluluklarını unutmadan adımlar atmaya devam edeceklerini vurguladı. İlimizin kalkınması sürecinde çevreye duyarlılığın önemli olduğunun altını çizdi.

Yavuz, kenti, doğal kaynakların bilinçli kullanıldığı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanılan, yeşil ve temiz bir çevreyle gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma temennisinde bulunarak Dünya Çevre Günü’nü kutladı.

İlgili Yazılar