Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. UTTS: Akaryakıt Sektöründe Usulsüz Fatura Kullanımına Son

UTTS: Akaryakıt Sektöründe Usulsüz Fatura Kullanımına Son

haberci haberci -
12 0

UTTS Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen yerli ve milli sistem UTTS, akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımının önüne geçmek ve vergi kaybını engellemek amacıyla hayata geçirildi.

UTTS Nasıl Çalışacak?

UTTS, vergi mükellefi araçları otomatik tanıyarak fiş ve faturalarda plaka bilgisinin yer almasını sağlayacak. Bu sayede manuel plaka girişleriyle oluşturulan usulsüz fatura uygulamalarının önüne geçilecek.

UTTS’in Hedefi

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS sayesinde yıllık 15 milyar lirayı bulan vergi kaybını azaltmayı hedefliyor. Sistemin amacı, vergi güvenliğini sağlamak ve akaryakıt sektöründe adil rekabet ortamı oluşturmak.

UTTS Uygulama Süreci

Sadece vergi mükellefleri için zorunlu olan UTTS, iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edinilen taşıtlara taşıt tanıma birimini 31 Aralık 2024’e kadar taktırmayı gerektiriyor. UTTS’den düzenlenmeyen belgeler vergi indirimine konu edilemeyecek.

UTTS’in Getirdiği Değişiklikler

UTTS ile akaryakıt harcamalarını gider gösterebilmek için ödeme kaydedici cihaz fişi almak zorunlu hale gelecek. Akaryakıt dolumlarında plaka bilgisi manuel olarak girilemeyecek, böylece usulsüz fatura oluşturma engellenecek.

UTTS’in Uygulanması

UTTS’nin kurulum ve işletme görevi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verildi. Akaryakıt sektöründeki paydaşlar, UTTS entegrasyonu için çalışmalarını 2024’e kadar tamamlamak zorunda.

UTTS’in Yararları

UTTS, vergi kaybını azaltarak devlet gelirini korurken, akaryakıt sektöründe adil rekabet ortamı oluşturacak ve usulsüz fatura kullanımını engelleyerek vergi adaletini sağlayacak.

İlgili Yazılar