Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. USAID Başkanı Power: Gazze’deki İnsani Felaket

USAID Başkanı Power: Gazze’deki İnsani Felaket

haberci haberci -
12 0

Power, Gazze’deki İnsani Duruma Dikkat Çekti

USAID Başkanı Power, sosyal medya hesabından İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze Şeridi’ndeki insani felakete ilişkin önemli bir paylaşımda bulundu. İsrail’in saldırıları ve sınır geçişlerini kapatmasının yardımların dağıtımını zorlaştırdığını belirten Power, Gazze’de çalışan insani yardım ortaklarının koşulların her zamankinden daha kötü olduğunu aktardı.

Gazze’de Gıda Sıkıntısı Devam Ediyor

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 700 bin Filistinlinin gıda sıkıntısı çektiği vurgulandı. İsrail’in sınır kapılarını kapalı tutması ve yardım tırlarının girişine izin vermemesi nedeniyle bölgede gıda malzemesi eksikliği yaşanıyor. Yerel yetkililer ve uluslararası kuruluşlar, bu durumun “kıtlık tehdidini” artırdığını belirtiyor.

İsrail’in Yardım Girişine Kısıtlamaları

İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nı işgal etmesi ve uyguladığı kısıtlamaların Gazze’ye gönderilen insani yardımlarda ciddi düşüşe neden olduğu ifade edildi. Gazze’de yaşanan bu gelişmelerin mayıs ayında kıtlık yaşanabileceği yönünde endişelere neden olduğu belirtiliyor. Yetersiz beslenme, sağlık hizmetleri ve temiz su gibi temel ihtiyaçların karşılanamaması durumunda Gazze’de kıtlık yaşanabileceği vurgulanıyor.

İlgili Yazılar