Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarındaki Güvenlik Kontrolleri İçin Yeni Düzenlemeler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarındaki Güvenlik Kontrolleri İçin Yeni Düzenlemeler

haberci haberci -
15 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Havalimanlarındaki Güvenlik Kontrollerinde Değişiklik Olacağını Duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarında güvenlik kontrolleri konusunda yeni düzenlemelere gidileceğini belirtti. Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, havalimanları girişlerinde yolculara cihazla arama yapılacak. Cihazla aramanın yetersiz olduğu durumlarda ise elle arama yapılacak. Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcuların uçağa alınmayacağı belirtildi.

Gemi Taşımacılığı Alanında Yapılacak Yenilikler

Bakan Uraloğlu, gemi kaynaklı emisyonların azaltılmasına yönelik çalışmalar neticesinde yeni düzenlemeler getirileceğini duyurdu. Bu kapsamda, Emisyon Fiyatlandırma Sistemi’nin kurulacağını açıklayan Uraloğlu, Türk bayraklı ve Türk sahipli deniz ticaret filosunun rekabet gücünü koruyabilmesi için emisyonlarını azaltması gerektiğini vurguladı.

Bu yeni düzenlemelerle, elde edilen karbon fiyatlandırması gelirlerinin Bakanlık bütçesine özel ödenek olarak ayrılacağı ve yeşil denizcilik için araştırma, geliştirme ve yeni gemi inşa faaliyetlerinin destekleneceği belirtildi.

Diğer Düzenlemeler

Uraloğlu, ayrıca Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu gereğince limanlara giriş ve çıkış işlemlerinin dijital belgeler üzerinden yapılabilmesini sağlayacak düzenlemelerin de geleceğini açıkladı. Böylelikle, deniz taşımacılığındaki işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar