Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Sunumu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Sunumu

haberci haberci -
11 0

Ulaştırma ve Haberleşme Altyapısına Yapılan Yatırımlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son 21 yılda Türkiye’ye 275 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti.

Elektronik Haberleşme Sektöründe Sunulan Hizmetler

455 şirket tarafından 834 farklı yetki belgesiyle elektronik haberleşme hizmetlerinin sunulduğu ifade edildi. Sabit ve mobil genişbant internet abone sayısının 93,3 milyona ulaştığı paylaşıldı.

Fiber Uzunluğu ve Genişbant Abone Sayısı

Fiber uzunluğunun 562 bin kilometreye ulaştığı ve fiber genişbant abone sayısının yıllık yüzde 20 artarak 6,7 milyona ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

E-Devlet Kullanıcı Sayısı ve Elektronik İmza Hizmetleri

E-Devlet Kapısı kullanıcı sayısının 65 milyona ulaştığı, 8,6 milyon e-imza sertifikası ve 2,8 milyon KEP adresinin olduğu açıklandı.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Faaliyetleri

USOM’un her gün yaklaşık 422 büyük saldırı ve 11 milyondan fazla zararlı erişim isteğini engellediği belirtilerek, vatandaşların güvenliği için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Sosyal Medya ve 5G Konuları

Vatandaşların sosyal medya kullanımı hakkında istatistikler paylaşılırken, Türkiye’nin 5G teknolojisine geçiş sürecinin de değerlendirildiği ifade edildi.

Ulaştırma Projeleri ve Gelecek Planlar

Bakan Uraloğlu, hava trafik kontrolörlerinin talepleri, TÜRKSAT 6A uydusu ve TikTok gibi konular hakkında bilgi verirken, yapılan yatırımlar ve gelecek planlarına dair açıklamalarda bulundu.

İlgili Yazılar