Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Otobüs Firmalarına Hızlı Denetim

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Otobüs Firmalarına Hızlı Denetim

haberci haberci -
11 0

Uraloğlu: Şehirler Arası Otobüs İşletmecileri Denetim Altında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı öncesinde şehirler arası otobüs işletmeciliği yapan firmalara yönelik denetimlerin hızlandırıldığını duyurdu. Uraloğlu, otobüs firmalarına yönelik denetimlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Denetimlerin Amacı: Vatandaşların Mağduriyetini Engelleme

Uraloğlu, fahiş fiyatlı bilet satışı ile korsan ve yetki belgesiz taşımacılığın engellenmesine yönelik denetimlerin sıkı şekilde devam ettiğini belirtti. Bayram öncesi yoğunluk nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve güvenli seyahat edebilmeleri için alınan önlemlerin bu kapsamda olduğunu vurguladı.

Emeklilere Yönelik İndirim Denetimleri

Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2024’ü “Emekliler Yılı” ilan ettiğini hatırlatarak, şehirler arası otobüslerde emeklilere yönelik başlatılan yüzde 20 indirim kampanyasının uygulanıp uygulanmadığına dair denetimlerin devam ettiğini açıkladı.

Denetimlerin Detayları

Bayram öncesi yurt genelinde gerçekleştirilen 10 günlük denetimlerde 1534 otobüs kontrol edildi. Elektronik sistemler ve terminal denetimlerinin yanı sıra kara yollarında da denetimler sürüyor. Bu süreçte 1820 uyarı cezası ve 1 milyon 21 bin 726 liralık idari işlem uygulandı. Uraloğlu, denetim faaliyetlerinin bayram sonrasında da devam edeceğini belirtti.

Emekli İndirimi Elektronik Biletlerde de Geçerli

Uraloğlu, elektronik bilet acentelerinin emeklilere yüzde 20 indirim uygulamasını sağlayacaklarını ve bu sürecin Sosyal Güvenlik Kurumu ile işbirliği içinde hızla devam ettiğini kaydetti. Uygulamanın 1-2 gün içinde hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar