Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. UAD, Güney Afrika’nın İsrail’e Açtığı “Soykırım” Davasında Ek İhtiyati Tedbir Kararını Açıklayacak

UAD, Güney Afrika’nın İsrail’e Açtığı “Soykırım” Davasında Ek İhtiyati Tedbir Kararını Açıklayacak

haberci haberci -
10 0

UAD, Ek İhtiyati Tedbir Taleplerine İlişkin Kararını TSİ 16.00’da Duyuracak

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davasında, UAD’ın İsrail’in Refah ve Gazze genelindeki askeri operasyonlarını durdurmasını içeren ek ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını bugün TSİ 16.00’da açıklayacağını duyurdu.

Güney Afrika: İsrail’in Gazze’deki Saldırıları İhlal Niteliği Taşıyor

Güney Afrika’nın ek tedbir taleplerine ilişkin duruşmalarda, UAD’nin ilk kararından bu yana İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını tırmandırarak Divan’ın emirlerini kasten ihlal ettiği belirtildi. Güney Afrika, İsrail’in Refah’ta başlattığı saldırıların Gazzelilerin haklarını telafi edilemeyecek şekilde zarara uğrattığını vurguladı.

İsrail: Soykırım İddiaları Yersiz

İsrail adına söz alan Başsavcı Yardımcısı Gilad Noam, Güney Afrika’nın iddialarının yersiz olduğunu savunarak, “Trajik bir savaş yaşanıyor ancak ortada bir soykırım yok.” dedi. Noam, Güney Afrika’yı Hamas’ı korumakla suçlayarak, “Gerçeğin ya da hukukun peşinde değil, mahkemenin yetkilerini kötüye kullanmanın peşinde.” ifadesini kullandı.

Yeni Tedbirler Talep Ediliyor

Güney Afrika, İsrail’e karşı alınmasını talep ettiği yeni tedbirler arasında Refah’taki askeri saldırıların durdurulması, Gazze’ye erişimin sağlanması, ve İsrail’in rapor sunması gibi maddeler bulunuyor. Güney Afrika, 10 Mayıs’ta UAD’den yeni tedbir kararı talep etmişti ve karar bugün bekleniyor.

UAD’de İsrail Aleyhine Açılan Soykırım Davası

Güney Afrika, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı. Davada Türkiye’nin de müdahil olacağı açıklanmıştı.

İlgili Yazılar