Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretlerine İsyan!

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretlerine İsyan!

haberci haberci -
7 0

Gürsel Tekin, TÜVTÜRK’ün Fahiş Ücretlerini Eleştirdi

CHP eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TÜVTÜRK’ün fahiş muayene ücretlerini eleştirerek, vatandaşın soyulduğunu belirtti. Tekin’e göre, araç muayene ücretlerindeki artış halkı isyan noktasına getirdi.

Araç Muayene Ücretlerindeki Artış Dikkat Çekiyor

2007 yılında özelleştirilen araç muayeneleri sonucunda TÜVTÜRK tekeli oluşturuldu. Bu tekeli elinde bulunduran şirket, yıllardır araç sahiplerinden yüksek ücretler talep etmekte. 2017’den bu yana araç muayene ücretlerinde %818,6’lık bir artış yaşandı.

Vatandaşlar Yüksek Fiyatlardan Şikayetçi

TÜVTÜRK’ün tekel konumunda olması nedeniyle vatandaşlar, kısa süren rutin muayeneler için binlerce lira ödemek zorunda kalıyor. Araç muayene ücretlerinin yüksekliği karşısında vatandaşlar tepkili ve mağdur durumda. Traktörden otomobile, motosikletten kamyonete kadar birçok araç için belirlenen fahiş ücretler, vatandaşların cebini yakıyor.

Araç Muayene Ücretlerine Yapılan Zamlar

2024 itibarıyla traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için muayene ücretleri 927,60 TL’ye; otomobil, minibüs ve kamyonetler için ise 1.821,60 TL’ye yükseldi. Araç sahipleri, egzoz muayenesi dahil olmak üzere toplamda 2.077,60 TL ödemek durumunda. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker sahipleri ise 2.462,40 TL ücret ödemek zorunda. Bu durum, vatandaşların tepkisine neden oluyor.

İlgili Yazılar