Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Tuva Cihangir Atasever, Türk Uzay Bilim Misyonu’na Hazırlanıyor

Tuva Cihangir Atasever, Türk Uzay Bilim Misyonu’na Hazırlanıyor

haberci haberci -
13 0

Atasever’in Uzay Yolculuğu Detayları

Tuva Cihangir Atasever, bugün gerçekleştireceği uzay seferi için hazırlıklarını tamamladı. Atasever, Azerbaycan bayrağını Türk bayrağının yanında göğsünde taşıyacağını açıkladı.

Uzay Uçuşunun Özellikleri

Atasever’in bugünkü uçuşu, “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” kapsamında gerçekleşecek ve Ax-3 görevinin bir parçası olacak. Uçuş, ABD’nin Houston şehrinde başlayan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzanacak bir eğitim adımı olarak planlandı.

Atasever’in Açıklamaları

Atasever, uzay yolculuğunun bilimsel bir misyona dönüştürüldüğünü belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK UZAY ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA) olarak bu eğitim adımını da bilimsel misyona dönüştürdük. 7 farklı bilimsel deney seçtik.” dedi.

Uzay Yolculuğu Detayları

Atasever’in uzay yolculuğunu yapacağı “VSS Unity” aracı, Virgin Galactic’in bu yılki ikinci ve toplamda 12’nci uzay uçuşunu gerçekleştirecek. “VSS Unity” emekliye ayrılmadan önce bu uçuşu tamamlayacak.

Uçuşun Teknik Detayları

“VSS Unity”, hibrit itki sistemiyle çalışan ve yeniden kullanılabilir bir yörünge altı uzay aracı olarak dikkat çekiyor. Uçuş, yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşmayı hedefliyor ve mikro yer çekimi koşullarını deneyimleyecek.

Virgin Galactic’in Geçmişi ve Geleceği

Virgin Galactic’in önceki uçuşları ve gelecek planları da Atasever’in uzay yolculuğuyla bağlantılı. Şirket, yeni nesil Delta uzay gemilerinin üretimine odaklanarak uzay endüstrisindeki rolünü genişletmeye devam ediyor.

İlgili Yazılar