Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye’nin Uzay Yürüyüşü: ESA’dan Türkiye’ye Değerli Yorumlar

Türkiye’nin Uzay Yürüyüşü: ESA’dan Türkiye’ye Değerli Yorumlar

haberci haberci -
11 0

ESA Kökenli Dede’nin Türkiye’nin Uzay Programı Değerlendirmesi

2015 yılından beri ESA’da görev yapan Dede, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dede’nin Uzaydaki Kariyeri

Dede, Hollanda’daki Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi’nde, Avrupa Komisyonu liderliğinde geliştirilen dünyanın en büyük yer gözlem uydu programı Kopernik’in Uzay Segmenti Koordinatörü olarak görev yapıyor. Türkiye’de de uzay faaliyetlerinde görev almış olan Dede, Türkiye’de uzay sektörünün hızla ivme kazandığını belirtti.

Milli Uzay Programı Değerlendirmesi

Dede, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nı başarılı bir çalışma olarak nitelendirerek, ülkenin uzay alanında önde gelen ülkeler ligine girmesinin gençlerin, özel sektörün, araştırma enstitüleri ve akademinin potansiyelini harekete geçirmesiyle mümkün olacağını vurguladı.

Uzayda Bilimsel Deneylerin Önemi

Dede, mikro yerçekimi ortamında yapılan bilimsel deneylerin değerine dikkat çekerek, Türkiye’nin uzay alanındaki faaliyetlerin gençler için ilham kaynağı olabileceğini ifade etti.

Uluslararası İş Birlikleri ve Uzay Hukuku

Uluslararası iş birliklerinin önemine vurgu yapan Dede, uzayda da bu modelin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, uzay hukukunun henüz gelişmekte olan bir alan olduğunu ve uluslararası koordinasyonun şart olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar