Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Otomotiv Endüstrisi İhracatında Avrupa Ülkeleri Liderliği

Türkiye’nin Otomotiv Endüstrisi İhracatında Avrupa Ülkeleri Liderliği

haberci haberci -
13 0

Türkiye’nin Otomotiv Endüstrisi İhracat Rakamları

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye’nin ihracat lideri olan otomotiv endüstrisi, yılın ilk yarısını 17 milyar 701 milyon 161 bin dolarlık dış satışla tamamladı. Sektör, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 2,27 oranında artırdı.

En Fazla İhracat Avrupa Ülkelerine Yapıldı

Ocak-haziran döneminde yaklaşık 200 ülke, serbest bölge ve özerk bölgeye ürün gönderen otomotiv sektörü, en fazla ihracatı Avrupa ülkelerine gerçekleştirdi. Listenin ilk 10 ülkesinden 9’u Avrupa ülkelerinden oluştu. Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya gibi ülkeler sektörün en fazla dış satım yapılan destinasyonları arasında yer aldı.

Avrupa Ülkelerine Yapılan İhracat Oranı

Otomotiv endüstrisinin Avrupa’daki 5 ülkeye yaptığı ihracat, sektörün toplam dış satımının yüzde 52,78‘lik kısmını oluşturdu. Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi ülkeler sektör için önemli pazarlar olmaya devam etti.

Suudi Arabistan ve Avustralya’daki İhracat Artışı

Suudi Arabistan ve Avustralya gibi ülkelere yapılan ihracatta önemli artışlar kaydedildi. Suudi Arabistan’a yapılan dış satım yüzde 238‘lik artışla 41 milyon 827 bin dolardan 141 milyon 396 bin dolara yükseldi. Avustralya’ya ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114,7‘lik artışla daha fazla dış satım gerçekleştirildi.

İlgili Yazılar