Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin İsrail’e Yaptığı İhracat Mayıs Ayında Yüzde 99 Düştü

Türkiye’nin İsrail’e Yaptığı İhracat Mayıs Ayında Yüzde 99 Düştü

haberci haberci -
17 0

Mayıs Ayında İhracat Düşüşü

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin İsrail’e mayıs ayında ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 99 düşüş göstererek 4,4 milyon dolara geriledi. İlk 5 ayda ise İsrail’e yapılan toplam ihracat 1,4 milyar dolara ulaştı.

Kısıtlamalar ve İhracat Durdurma Kararı

Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinde 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtladığını açıklamıştı. Bu karar, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de ateşkes ilan edilene ve insani yardım akışı sağlanana kadar geçerli olacağı belirtilmişti. 2 Mayıs’ta ise Ticaret Bakanlığı, İsrail’le ilgili tüm ihracat ve ithalat işlemlerini durdurma kararı almıştı.

Önceki Yıla Göre Gerileme

İlk 5 ayda önceki yılın aynı dönemine göre İsrail’e yapılan ihracat yüzde 38,4 gerilemiş durumda. TÜİK verilerine göre 2023’te Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 5,2 milyar dolar, ithalatı ise 1,6 milyar dolara ulaşmıştı ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 6,8 milyar doları bulmuştu.

Normalleştirme Süreci ve Gerilim

7-8 Ekim 2023 tarihinde başlayan ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile devam eden savaş öncesinde Türkiye ve İsrail, on yıl süren gerilimin ardından ilişkilerini normalleştirme sürecindeydi. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler ticaret hacmini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

İlgili Yazılar