Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’deki Gençlerin Çalışma ve İş Tercihleri Araştırması Sonuçları

Türkiye’deki Gençlerin Çalışma ve İş Tercihleri Araştırması Sonuçları

haberci haberci -
18 0

Gençlerin Tercihleri Değişiyor

Türkiye genelinde 121 üniversiteden 91 bin 342 öğrenci ve iş yaşamının ilk 5 yılındaki 39 bin 533 gençle yapılan bir araştırma, gençlerin geleneksel mesaili asgari ücretli işleri tercih etmediklerini gösterdi. Araştırmaya katılan gençlerin en fazla ilgi gösterdiği alanlar arasında üretim ve Ar-Ge yüzde 23,39 ile ilk sırada yer aldı. Pazarlama ve reklam ikinci sırayı alırken, IT (bilgi teknolojisi) ise üçüncü sırada yer aldı.

Çalışma Şartları Önemli

Araştırmaya katılan gençlerin çoğunluğu, işe başlamadan önce “hibrit çalışma” imkanının olmaması durumunda işe başlamayacaklarını belirtti. Evden çalışmanın yanı sıra, gençler için maaşın dışında yan haklar da önemli bir kriter haline geldi. Araştırmaya katılan gençler arasında, maaşın yanı sıra diğer sosyal ve insani konuların da önemsendiği görüldü.

Sektörel Tercihler Değişiyor

Araştırma sonuçlarına göre, önceki yıllarda tercih edilen telekom, bankacılık ve denetim sektörü firmalarının yerini savunma sanayi, hızlı tüketim ürünleri ve e-ticaret şirketleri almaya başladı. Gençlerin tercihleri ve beklentileri, iş dünyasında önemli bir değişimin yaşandığını gösteriyor.

İlgili Yazılar