Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Nüfus Yapısında Değişim

Türkiye’de Nüfus Yapısında Değişim

haberci haberci -
15 0

Türkiye’de Çocuk ve Genç Nüfus Azalırken Yaşlı Nüfus Artıyor

Türkiye’de son 3 yılda çocuk ve genç nüfus oranları azalırken yaşlı nüfusun arttığı gözlemlendi. 2021’de nüfusun %26,9’u çocuklardan oluşurken, 2023’te bu oran %26’ya geriledi. Aynı dönemde yaşlı nüfusun oranı ise artarak %9,7’den %10,2’ye yükseldi.

Türkiye’nin Nüfus Yapısı ve Dünya Nüfusu İle Karşılaştırması

2023 yılında Türkiye’nin dünya nüfusunun %1,1’ini oluşturduğu belirlendi. Türkiye’de çocuk ve genç nüfus azalırken, dünya genelinde çocuk nüfusunun oranında önemli bir değişiklik olmadığı görüldü. Dünya genelinde de yaşlı nüfusun arttığı belirlendi.

Doğurganlık Hızı ve Gelecek Projeksiyonu

Türkiye’nin doğurganlık hızı, 2023 yılında AB ortalamasının altına düşerek 1,51 olarak kaydedildi. Uzmanlar, doğurganlık hızındaki düşüşün uzun vadede nüfus yapısını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Gelecekte Türkiye’nin nüfus yapısında önemli değişimlerin yaşanabileceği uyarısında bulunuluyor.

Uzman Görüşleri ve Demografik Fırsat Penceresi

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Abbasoğlu Özgören, Türkiye’nin doğurganlık hızındaki düşüşünün uzun vadeli sonuçlarına dikkat çekiyor. Özgören’e göre, Türkiye’nin nüfus yapısında yaşanan değişimlerin yönetilmesi için politika gerekliliği bulunuyor. BM’nin demografik fırsat penceresi konusunda yapılan açıklamalar da Türkiye’nin nüfus yapısının geleceği için önemli ipuçları veriyor.

İlgili Yazılar