Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Konut Kiraları ve Kira Artışları

Türkiye’de Konut Kiraları ve Kira Artışları

haberci haberci -
17 0

Konut Kiraları Yüzde 125,10 Arttı!

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Mayıs 2023 – Mayıs 2024 döneminde Avrupa Birliği ülkeleri ve aday üye ülkeler arasında yıllık konut kira artışı Türkiye’de yüzde 125,10 olarak gerçekleşti. Bu oranla Türkiye, kira artışında listenin başında yer aldı. Macaristan ise yüzde 12,80’lik artışla Türkiye’yi takip etti.

Kira Artışlarına Yönelik Uygulama

Türk Borçlar Kanunu’na getirilen yüzde 25’lik kira artışı tavanı, kira fiyatlarını kontrol altında tutmak amacıyla geçici bir madde olarak eklenmişti. 7409 sayılı Kanun ile Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu düzenleme, bir yıllık dönemde yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışın belirlenen oranı geçemeyeceğini belirtmişti.

Uygulamanın Geleceği

Uygulamanın süresi 1 Temmuz 2024’te sona erecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulamanın devam etmeyeceğini ve kira artışlarının yıllık enflasyon oranı üzerinden hesaplanacağını belirtti. Mayıs ayı TÜFE oranı yüzde 75,45 olarak açıklanmıştı.

Barınma Krizi ve Dezenflasyon Süreci

Emlakçı Munise Akpınar, ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tartışmaların arttığını ve ev sahiplerinin kiracılara tahliye taleplerinin arttığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise enflasyonun düşeceğini ve dezenflasyon sürecine girildiğini açıkladı. Bununla birlikte, konut kira artışlarının geleceği belirsizliğini koruyor.

İlgili Yazılar