Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de e-Ticaretin Görünümü Raporu Yayımlandı

Türkiye’de e-Ticaretin Görünümü Raporu Yayımlandı

haberci haberci -
11 0

Türkiye’de e-Ticaretin Büyüme Hızı Arttı

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret alanındaki önemli gelişmeleri içeren “Türkiye’de e-Ticaretin Görünümü Raporu”nu yayımladı. Rapora göre, Türkiye’nin e-ticaret hacmi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 115,15 artarak 1,85 trilyon liraya ulaştı. İşlem sayısı da aynı dönemde yüzde 22,25 artışla 5,87 milyar adet olarak gerçekleşti.

En Fazla Satış Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletlerinde

Rapora göre, e-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı 2019’da yüzde 10,1 iken geçen yıl yüzde 20,3‘e yükseldi. En büyük payı 233 milyar lira ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörü aldı.

İşletmelerin Çoğunluğu İstanbul’da

Türkiye’de e-ticaret yapan işletme sayısı 559 bin 412‘ye ulaşırken, pazar yerlerinde faaliyet gösteren işletme sayısı 540 bin civarında. En fazla e-ticaret işletmesi İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da bulunmaktadır.

Kargo Gönderiminde İstanbul Lider

En çok kargo gönderen ve alan il yüzde 55,27 ile İstanbul olurken, en çok kargo alan il ise yüzde 29,74 ile yine İstanbul oldu. En fazla kargo gönderimi yapan ilçe ise Bağcılar, en çok kargo alan ilçe ise Çankaya olarak kaydedildi.

E-ticaretin yükselişi ve Türkiye’deki dijitalleşme süreci, raporla detaylı bir şekilde ortaya konuldu. Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli ve büyüme trendi, gelecek yıllarda da dikkatle takip edilecek.

İlgili Yazılar