Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda Öne Çıkan Konular

Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda Öne Çıkan Konular

haberci haberci -
11 0

Bakan Şimşek: “Terörizmin Finansmanını Önemsiyoruz”

Türkiye Bankalar Birliği’nin 67’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı, İstanbul Finans Merkezi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BDDK Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar‘ın yanı sıra uluslararası finans kurumlarından temsilciler ile kamu ve özel bankaların temsilcileri katıldı.

Bakan Şimşek, açılış konuşmasında, “Gri listeden çıkmayı başardık. Önemli bir şey. Bugün de söyledim, genel kurulda hiçbir ülke itiraz etmedi. Oy birliğiyle çıktık hatta kararı herkes alkışladı. Neden? Çünkü biz ülke olarak kara para aklama ve terörizmin finansmanını önemsiyoruz. Terörden en çok muzdarip olan ülke biziz. Dolayısıyla bizim bu konularda hassasiyetimiz var.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek: “Enflasyon Yükseldi Ama Bu Şaşırtıcı Değil”

Bakan Şimşek, enflasyonun yükselmesine ilişkin olarak, “Son 1 yıl içerisinde enflasyon yükseldi, doğru enflasyon yükseldi. Ama bu şaşırtıcı değil, çünkü geldiğimiz gün dedik ki ‘bizim bir geçiş dönemine ihtiyacımız var’. Neden? Çünkü çok büyük bir deprem yaşamışız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek: “Enflasyon En Adaletsiz Vergi Türüdür”

Bakan Şimşek, “Adil gelir dağılımı için önce enflasyonu indirmemiz lazım. Neden, çünkü enflasyon en adaletsiz vergi türüdür.” diyerek enflasyonla mücadele gerekliliğine vurgu yaptı.

Bakan Şimşek: “Amaç Vergilendirilmemiş Alan Bırakmamaktır”

Bakan Şimşek, yeni vergi düzenlemelerine ilişkin olarak, “Ama en önemli konu kayıt dışılıkla mücadele olacak. Çünkü kayıt dışılıkla mücadele yeni vergi olmadan vergi oranlarını artırmadan kazanandan bir miktar vergi almaktır. Bizim amacımız vergilendirilmemiş alan bırakmamaktır.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar