Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Hemşireler Derneği Hemşireler Günü Açıklaması

Türk Hemşireler Derneği Hemşireler Günü Açıklaması

haberci haberci -
7 0

Hemşirelerin Yaşadığı Zorluklar ve Çözüm Önerileri

Cem YILDIRIM/ANKARA Türk Hemşireler Derneği (THD), 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak hemşirelerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.

Değer ve Saygı Görmeme

THD açıklamasında, hemşirelerin ülkemizde değer görmediği, duyulmadığı, adlarının anılmadığı ve hak ettikleri değerin verilmediği vurgulandı. Hemşirelerin tükendiği, geleceklerini garanti altına almak için başka ülkelere göç etmek zorunda kaldıkları belirtildi.

Finansman Sorunu ve Eğitim

Hemşirelik eğitimine gerekli finansmanın sağlanması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, hemşirelik mesleğine yeterli değerin verilmemesinin sağlık sistemlerine zarar verdiği ve uzun vadede maliyetleri artırdığı belirtildi. Ayrıca, hemşirelik eğitimi olmayan kişilere yetki verilmesi ve bu durumun sağlık sistemini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Çözüm Önerileri

THD, hemşirelik mesleğine yatırım yapılması, eğitimin desteklenmesi, illegal uygulamaların denetlenmesi ve hemşirelerin hak ettikleri değeri görmesi için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti. Hemşirelerin görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri ve sağlık sistemlerinin verimliliğinin artırılması için hemşireliğe gereken önemin verilmesi gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar