Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tunceli’de Depreme Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor

Tunceli’de Depreme Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor

haberci haberci -
11 0

Valilik Koordinasyonunda Alınan Önlemler

Tunceli, Doğu Anadolu fay hattı ile Kuzey Anadolu fay hattının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür ve diğer bilim insanları sürekli 7 ve üzeri deprem uyarılarında bulunmaktadır. Bu doğrultuda Tunceli Valiliği önderliğinde depreme hazırlık çalışmaları başlatılmıştır.

Yapılan Çalışmalar

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatıyla polis ve jandarma ekiplerine arama-kurtarma eğitimleri verilmiş, kamu binalarından numuneler alınarak yapı stoku güncellenmeye başlanmıştır. 63 okulun performans analizi sonucunda 17 okulun yıkılmasına karar verilmiştir. Kent genelinde 1122 konteyner kurulmuş ve 61 yıllık Mutu Köprüsü’nün yeniden inşası için çalışmalar başlatılmıştır.

Riskli Alanların Belirlenmesi

Vali Tekbıyıkoğlu, yapılan çalışmalarda 8 bölgenin riskli ve rezerv alanı olarak tespit edildiğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra, Yedisu fay hattına 20 kilometre uzaklıkta bulunan Pülümür ilçesindeki ağır hasarlı binaların yıkımları tamamlanmıştır.

Depreme Dirençli Hale Getirme Hedefi

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Bedri Sinan Gül, Tunceli’nin depreme karşı dirençli hale getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtmiştir. Bu kapsamda yapı stoku ve zemin analizleri yapılarak şehrin deprem riskine karşı daha hazırlıklı hale getirilmesi hedeflenmektedir.

İlgili Yazılar