Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tükenmişlik Sendromu: Tanımı, Belirtileri ve Kurtulma Yolları

Tükenmişlik Sendromu: Tanımı, Belirtileri ve Kurtulma Yolları

haberci haberci -
11 0

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu, ilk kez 1974’te Herbert Freudenberger tarafından tanımlanan ve bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme durumunu ifade eder. Bu sendrom, modern çağın en yaygın psikolojik sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü ise tükenmişlik sendromunu, ‘başarıyla yönetilemeyen kronik iş yeri stresi’ olarak tanımlar.

Tükenmişlik Sendromu ve Depresyon

Tükenmişlik sendromu genellikle depresyonla karıştırılsa da ikisi arasında farklar bulunur. İkisinde de motivasyon ve zevk alma azalırken, depresyonda olumsuz duygular tüm yaşam alanlarını etkilerken tükenmişlik sendromu sadece işle ilgilidir.

Tükenmişlik Sendromunun Belirtileri

Tükenmişlik sendromunun belirtileri arasında aşırı yorgunluk, enerjisizlik, bedensel ağrılar, uyku problemleri, dikkat dağınıklığı ve karar verme güçlüğü yer alır. Kişi kendini boş, umutsuz ve değersiz hissedebilir.

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Bilim insanları, tükenmişlik belirtileri taşıyorsanız yardım almanız gerektiğini vurgular. Tükenmişlikten kurtulmanın yolları arasında hayatınızın önceliklerini belirlemek, sorunun kaynağını bulup çözüm yolları aramak, destek almak, spor yapmak, dinlenmeye zaman ayırmak ve sağlıklı beslenmek gibi adımlar bulunuyor.

İlgili Yazılar