Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nden Türksat 6A Uydusuyla İlgili İlk Değerlendirme

TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nden Türksat 6A Uydusuyla İlgili İlk Değerlendirme

haberci haberci -
17 0

Mehmet Nefes: “Uydumuz Yörünge Transfer Yolculuğuna Başladı”

TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mehmet Nefes, Türksat 6A uydusunun fırlatılmasının ardından TÜBİTAK UZAY Görev Kontrol Merkezi’nde yapılan değerlendirmede bilgi verdi. Nefes, sabaha karşı 02.30’da fırlatılan uydunun yörünge transfer yolculuğuna başladığını belirterek, “Uydumuzla ilgili ilk sağlık verilerini, ilk ön verileri 67. dakikadan itibaren almaya başladık. Şu anda uydumuzun bütün alt sistemleri nominal biçimde çalışıyor. Aldığımız verilerde herhangi bir anomali yok.” şeklinde konuştu.

İlk Defa Türkçe Komut Gönderildi

Nefes, Türksat 6A’nın fırlatılmaya hazır olduğuna dair komutun Türkçe olarak iletilmesinin önemine vurgu yaparak, “ABD’deki ekip oradaki ilgili kişilere bu komutu iletti ve fırlatma firması SpaceX’e ‘Uydumuz fırlatmaya hazır’ komutu iletilmiş oldu. Bundan önceki haberleşme uyduları hep yurt dışından tedarik edilen uydulardı ve fırlatılmaya hazır olduğu komutu o üreticinin kendi dilinde oluyordu. Bu gece uydumuz fırlatılırken Türkçe bir komutu göndermiş olduk.” dedi.

Yolculuk 12 Gün Sürecek

Nefes, Türksat 6A’nın yörünge transfer sürecinin yaklaşık 12 gün süreceğini belirterek, kimyasal itki sistemi tarafından 5 büyük ateşleme gerçekleştirileceğini ve ekiplerin bu süreçte detaylı bir yörünge hesabı yapacaklarını açıkladı. Türksat 6A uydusunun planlandığı gibi yer sabit yörüngeye yaklaşık 36 bin kilometrelik bir yörüngeye ulaşması hedefleniyor.

İlgili Yazılar