Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. TÜBİTAK Başkanı Mandal: “Türkiye Uydu Yetkinliğini Artırıyor”

TÜBİTAK Başkanı Mandal: “Türkiye Uydu Yetkinliğini Artırıyor”

haberci haberci -
12 0

İMECE’yi Uzaya Gönderdik

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin uydu alanındaki yetkinliğine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Mandal, Türkiye’nin gözlem ve haberleşme alanında uyduları olduğunu hatırlatarak, geçen yıl en son gözlem uydusu İMECE’yi uzaya gönderdiklerini belirtti. İMECE’nin görevini başarılı bir şekilde yerine getirdiğini vurgulayan Mandal, bu uydunun çözünürlüğünün 99 santimetre olduğunu ifade etti.

İMECE-2 ve İMECE-3 Yolda

Prof. Dr. Mandal, “Fakat istediğimiz zaman fotoğraf alamayabiliyoruz. Yeni onaylanan İMECE-2 ve İMECE-3 uydularından biri 2027’de, diğeri 2028’de faaliyet gösterecek. Bu uydular sayesinde Türkiye, gözlem uydularında takım uydusu oluşturacak ve istenilen her an her yerden fotoğraf çekebilecek” dedi. İMECE-2 ve İMECE-3’ün çözünürlüğünün İMECE-1’den iki kat daha yüksek olacağını belirten Mandal, bu durumun ufak cisimlerin daha net görülmesine olanak sağlayacağını ifade etti.

Mini Uydularla Yeni Serüven

Mandal, Türksat 6A’nın ardından Türkiye’nin uydu serüvenine daha küçük ölçekli, mini uydularla devam etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu alandaki çalışmaların kamu-özel sektör işbirliğiyle yürütülmesi ve Türkiye Uzay Ajansı’nın koordinasyonunda ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Uzay Ekonomisinde Daha Etkin Olmalıyız

Türkiye’nin uydu alanındaki başarılarını öne çıkaran Mandal, ülkenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek uydu teknolojileri üretme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Mandal, Türkiye’nin uydu konusundaki yetkinliğini artırarak hizmet ihracatı yapabilecek konuma gelmeyi hedeflediklerini ifade etti.

İlgili Yazılar