Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜBİFED Başkanı Ahmet Saltık: “Biçerdöverlerde Rekolte Kayıpları Yüzde 7’ye Ulaştı”

TÜBİFED Başkanı Ahmet Saltık: “Biçerdöverlerde Rekolte Kayıpları Yüzde 7’ye Ulaştı”

haberci haberci -
19 0

Ahmet Saltık’ın Uyarıları

TÜBİFED Başkanı Ahmet Saltık, arpa ve buğday üretiminde rekolte kayıplarının yüzde 7’ye varan seviyelere ulaştığını açıkladı. Saltık, çiftçilerin düşük maliyetle hasat yapma isteği ve biçerdöver işletmecilerinin daha fazla alanı biçme çabalarının bu kayıplara neden olduğunu belirtti.

Biçerdöver Sahiplerine Tavsiyeler

Saltık, çiftçilerin biçerdöver sahipleriyle pazarlık yaparken kayıp oranını da göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayarak, hızlı çalışmanın ürün kayıplarına yol açabileceğini ifade etti. Dane kayıplarının yanı sıra nakliye kayıplarının da en az yüzde 7 civarında olduğunu belirtti.

Önlemler ve Eğitimler

Saltık, biçerdöver operatörlerine yönelik eğitimlerin artırılması gerektiğini ve çiftçilerin de biçerdöverleri kontrol etme konusunda eğitim almalarının önemli olduğunu dile getirdi. Ayrıca, şiddetli hava koşullarının da hasat kayıplarına neden olduğunu söyledi.

Uygulamalı Eğitimler

Günyüzü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisi Seydanur Sevim Kavunluk, biçerdöver kontrolü eğitimi aldıklarını ve hasat döneminde yaşanan israfı önlemek için eğitim aldıklarını belirtti. Ayrıca, 14 yıllık biçerdöver operatörü Mehmet Ali Kanar da buğday hasadındaki kayıpların ciddiyetine dikkat çekerek, bilinçli bir şekilde ürün biçtiklerini ifade etti.

İlgili Yazılar