Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı’nın 1 Yıllık Hizmet Karnesi Açıklandı

Ticaret Bakanlığı’nın 1 Yıllık Hizmet Karnesi Açıklandı

haberci haberci -
13 0

Bakan Ömer Bolat’ın Görev Sürecinde Ticaretteki Gelişmeler

Ticaret Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni açıklanmasının üzerinden bir yıl geçerken, hizmet karnesini yayınladı. Bakan Ömer Bolat’ın liderliğindeki dönemde ticarette mal ve hizmet ihracatındaki artış, ihracatçı destekleri, serbest ticaret anlaşmaları ve rekabet faaliyetlerine odaklanıldı.

Türkiye’nin İhracattaki Artışı

Geçen yıl Türkiye’nin mal ihracatı 255,4 milyar dolar, hizmetler ihracatı ise 101,7 milyar doları buldu. Ülkenin dünya mal ihracatındaki payı yüzde 1,08’e, hizmet ihracatındaki payı ise yüzde 1,30’a yükseldi. Mayıs ayında ihracat yüzde 11,4 artış göstererek 24,1 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde son 12 aylık ihracat rakamı 260,1 milyar dolara yükseldi.

Cari Açıkta Azalma

Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı ve cari açıkta da düşüş yaşandı. Geçen yılın mayıs ayında dış ticaret açığı 122,2 milyar dolarken, bu yıl 87,1 milyar dolara geriledi. Cari açık ise Mayıs 2023’te 57 milyar dolardan 31,2 milyar dolara indi.

İhracat Destekleri ve İşbirlikleri

İhracatçılara 42 milyar lira krediye kefalet sağlandı. Eximbank’ın sermayesi 35,7 milyar liraya ulaştı. Türkiye, 30 ilde 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca, ticaret alanında 50 ülke ile işbirliği çalışmaları hız kazandı.

Stokçuluk ve Fahiş Fiyatlarla Mücadele

Stokçuluk yapan iş yerlerine 6 gün kapatma cezası getirildi. Fahiş fiyat ve stokçuluk faaliyetlerine karşı idari para cezaları artırıldı. Rekabet Kurumu tarafından çeşitli sektörlerde yaklaşık 6 milyar lira ceza kesildi.

İlgili Yazılar