Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

haberci haberci -
11 0

Bakan Bolat’tan İhracat ve İthalat Verileri Değerlendirmesi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle açıklanan nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolat’ın yaptığı açıklamaya göre;

İhracat Verileri:

Bolat , negatif takvim etkisine rağmen ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolara denizli haber ulaştığını belirtti. Ocak-nisan döneminde ihracatın yüzde 2,7 artarak 82,8 milyar dolar olduğunu ifade etti. Nisan ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatın ise 257,6 milyar dolar olduğunu açıkladı.

İthalat Verileri:

Bolat’a göre, nisanda ithalat yüzde 4 artarak 29,1 milyar dolara yükselirken, yılın ilk 4 ayında ise yüzde 9 ege haber azalarak 113,1 milyar dolara geriledi. Yıllıklandırılmış ithalatın nisanda yüzde 5,7 azalarak 350,6 milyar dolar olduğunu belirtti.

Dış Ticaret Dengesi:

Bolat, dış ticaret açığındaki gelişmelere de değinerek, yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığının yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolar olduğunu söyledi. Yıllıklandırılmış bazda ise Nisan 2023’te hava durumu 120,4 milyar dolar olan dış ticaret açığının nisan itibarıyla 27,3 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara gerilediğini vurguladı.

“Çalışmalarımıza Kararlılıkla Devam Ediyoruz”

Bolat , dış ticaretteki olumlu tablonun devam edeceğine inandığını belirterek, “Bu yıl ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğilimlerinin devam edeceği ve dış ticaret dengesinde toparlanmanın süreceği öngörülmektedir. Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da artırmak için katma değer, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı politika ve stratejilerle çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar