Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat: “Kadın Kooperatifleri ve KOOP-DES Hibe Destekleri Artıyor”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: “Kadın Kooperatifleri ve KOOP-DES Hibe Destekleri Artıyor”

haberci haberci -
14 0

Türkiye’deki Kooperatiflerin Durumu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 50 bin kooperatiften 35 bininin aktif durumda olduğunu belirtti. Ülke genelinde 1138 kadın kooperatifi bulunduğunu vurgulayan Bolat, Bakanlık görev alanında 40’tan fazla kooperatif türü olduğunu ifade etti.

KOOP-DES Hibe Destekleri

Bakan Bolat, KOOP-DES programı kapsamında 2020-2024 döneminde toplamda 714 kooperatifin 757 projesine 96 milyon 966 bin lira hibe sağlandığını duyurdu. Programın 2020’den bu yana kadın kooperatifleri özelinde desteklendiğini belirten Bolat, bu yıl ise 40 ilden 89 kooperatifin 97 projesine 20 milyon 585 bin lira destek sağlanacağını açıkladı.

Öncelikli Destek Alan Kooperatifler

Bakan Bolat, kadın, genç ve engellilerin öncelikli olduğu kooperatiflerin, gıda, tekstil, tarım, eğitim, sanat, kafeterya işletmeciliği ve aromatik bitki üretimi gibi sektörlerde faaliyet gösterdiklerine dikkat çekti. Programla desteklenen kooperatiflerin makine-ekipman alımı, personel istihdamı ve fuar-katılım desteği gibi alanlarda hibenin kullanılabileceğini belirtti.

Kooperatifçilikte Farkındalık Oluşturma Çalışmaları

Bakanlık olarak kooperatifçilik alanında farkındalık oluşturulmasına yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Bolat, bu yıl 5 binin üzerinde ilgiliye ulaşıldığını ifade etti. Ayrıca, e-ticaret, ihracat, Kooperatif Bilgi Sistemi ve mevzuat konularında eğitimlerin çevrim içi olarak devam edeceğini belirtti.

İlgili Yazılar