Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde Tarihi Eserler Depremlere Karşı Korundu

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde Tarihi Eserler Depremlere Karşı Korundu

haberci haberci -
11 0

Tekirdağ’daki Müzede Tarihi Eserler Koruma Altına Alındı

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2020 yılında başlatılan çalışma kapsamında, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ndeki tarihi eserler, depremlere karşı korundu.

Müzede Sergilenen Eserler

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden kalma metal kaplar, seramikler, hamam takımları, el işlemeleri, gümüş takılar ve silahlar gibi birçok eserin sergilendiğini belirtti. Toplamda 4 bin eserin müzede sergilendiğini dile getiren Hacıoğlu, özellikle Traklara ait önemli eserlerin bulunduğunu vurguladı.

Depremlere Karşı Koruma

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu, Tekirdağ’ın deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak, tarihi yapıların ve eserlerin olası depremlere karşı korunmasının önemine değindi. Bu amaçla 2020 yılında başlatılan çalışmanın tamamlandığını belirten Hacıoğlu, arkeolojik eserlerin müze mumu kullanılarak sabitlendiğini söyledi.

Müze mumu adı verilen malzemenin arkeolojik eserlerin yapısına herhangi bir zarar vermediğini belirten Hacıoğlu, bu sayede eserlerin sarsıntı durumunda devrilmesini veya kırılmasını engellediğini ifade etti. Böylelikle, eserlerin gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde aktarılmasının sağlandığını dile getirdi.

İlgili Yazılar