Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu Yayınlandı

TCMB Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu Yayınlandı

haberci haberci -
9 0

Enflasyon Verileri ve Değerlendirmeler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, yıllık tüketici enflasyonundaki baz etkisi kaynaklı belirgin artış gözlenirken, çekirdek B ve C göstergelerinde ılımlı bir seyir izlendi. Yıllık enflasyon, hizmet ve temel mal gruplarında bir miktar düşüş yaşanırken, enerjide belirgin artış görüldü.

Alt Gruplarda Yaşanan Değişimler

Gıda Grubu: Aylık enflasyon mevsimsel etkilerle zayıfladı. Sebzelerin fiyatları gerilemesiyle işlenmemiş gıda alt grubu aylık enflasyonu belirleyici oldu. İşlenmiş gıdalarda ise artış yaşandı.

Hizmet Grubu: Lokanta-otel, kira ve eğitim hizmetleri yüksek aylık fiyat artışları gösterdi. Lokanta-otel alt grubunda özellikle yemek hizmetlerinde artış gözlendi.

Temel Mal Grubu: Giyim ve ayakkabıda fiyatlar yükselirken, dayanıklı mal alt grubunda fiyat artışı yavaşladı. Üretici fiyatlarındaki ılımlı seyir, temel mal grubundaki aylık artışı zayıflattı.

Enerji ve Gıda Grubu Değişimleri

Enerji Grubu: Doğal gaz fiyatlarındaki artış enerji grubu enflasyonunu yukarı çekti. Akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarındaki gerileme ise bu artışı sınırladı.

Gıda ve İçecek Grubu: İşlenmemiş gıda fiyatlarında düşüş yaşanırken, işlenmiş gıda fiyatlarında artış gözlendi. Kırmızı et fiyatlarındaki artışlar yavaşladı.

Üretici Fiyatları ve Ana Sanayi Grupları

Üretici Fiyatları: Yurt içi üretici fiyatları artarken, ana sanayi grupları incelendiğinde enerji fiyatları öne çıktı. Diğer gruplarda aylık fiyat artışları daha ılımlı seyretti.

İlgili Yazılar