Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan Meksika ve Küba Ziyaretleri

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan Meksika ve Küba Ziyaretleri

haberci haberci -
6 0

MIKTA Toplantısı ve Gelişmeler

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meksika ve Küba programları dönüşünde gazetecilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Kurtulmuş, Meksika’da yapılan MIKTA’nın 10. Parlamento Başkanları Toplantısı’nda farklı konularda istişareler yapıldığını ve nihai bildirinin Gazze konusundaki fikir ayrılığı sebebiyle yayımlanamadığını belirtti.

Türkiye’nin MIKTA’daki Rolü

Kurtulmuş, Türkiye’nin MIKTA’da etkin bir şekilde yer aldığını vurgulayarak, Türkiye’nin uluslararası platformlarda aktif rol üstlendiğini ifade etti. Toplantıda Türkiye’nin faaliyetlerine de değinen Kurtulmuş, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın çalışmalarının gündeme geldiğini söyledi.

Küba Ziyareti ve İşbirlikleri

Kurtulmuş, Küba ziyareti kapsamında Türkiye ve Küba arasında ortak çalışma grubu kurulması için mutabakat metni imzalandığını açıkladı. Küba’nın karşı karşıya kaldığı ABD ambargosuna dikkat çeken Kurtulmuş, Türkiye’nin bu ambargoyu kabul etmediğini ve Küba ile işbirliği imkanlarını değerlendirdiğini belirtti.

Yeni Anayasa Çalışmaları

Kurtulmuş, Türkiye’deki yeni anayasa çalışmalarına ilişkin görüşlerini de paylaştı. Partiler arasında diyaloğun önemine vurgu yapan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarının Türkiye’de siyasetin normalleşmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

İlgili Yazılar