Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan Tarımla İlgili Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan Tarımla İlgili Açıklamalar

haberci haberci -
12 0

Yumaklı: “117 Ülkeye Tohum İhraç Ediyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımla ilgili merak edilen konuları cevapladı. İsrail ile dış ticaretin kesilmesi üzerine tohum tartışmalarına açıklık getiren Yumaklı, Türkiye’nin tarım ürünlerinde etkilenmeyeceğini belirtti. Türkiye’nin tohum üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Dünyada hiçbir ülke yüzde 100 kendine yeterli değil. Ancak Türkiye, tohumculuk konusunda artık literatüre girmiş durumda.” dedi.

TİGEM Arazi ve Milli Güvenlik

Bakan Yumaklı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerinin Türkiye’nin milli güvenliği açısından kritik bir rol oynadığını belirtti. Türkiye’nin tohum sorunu yaşaması durumunda TİGEM’in bu konuda önemli bir sigorta görevi üstleneceğini vurgulayan Yumaklı, “TİGEM arazileri Türkiye’nin tarımsal sorunlarında başvurulacak ilk yer olacak.” dedi.

Genç ve Kadın Çiftçilere Pozitif Ayrımcılık

Bakan Yumaklı, genç ve kadın çiftçilere tanınan ayrıcalıkların arttığını açıkladı. Ziraat Bankası kredileri ve diğer desteklerin genç ve kadın çiftçilere yönlendirildiğini belirten Yumaklı, “Genç ve kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Bu desteklerle onların üretim kapasitelerini artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Çiftçi Kayıt Sistemi ve Yeni Başvurular

Bakan Yumaklı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilişkin de açıklamalarda bulundu. Son başvuru sayısının 74 bin olduğunu ve bu sayede 6,5 milyon dekar tarım arazisinin kayıt altına alındığını belirtti. Hazine arazileri konusunda ise görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

İlgili Yazılar