Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı: Gıda İşletmelerine 227 Milyon TL Ceza Kesildi

Tarım ve Orman Bakanı: Gıda İşletmelerine 227 Milyon TL Ceza Kesildi

haberci haberci -
13 0

Bakan Yumaklı, Denetim Sonuçlarını Açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılında gıda işletmelerine yönelik yapılan denetimlerde 227 milyon liranın üzerinde idari para cezası kesildiğini ve 118 işletme hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Bakan Yumaklı, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in gıda denetimlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Gıda Güvenilirliğine Önem Veriliyor

Bakan Yumaklı, gıda denetimlerinin tüketicilerin sağlığını korumak amacıyla risk esasına göre planlandığını ve kontrollerin genellikle habersiz yapıldığını belirtti. Yumaklı, gıda güvenilirliğinin sağlanması ve tüketicilerin aldatılmasının önlenmesi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü vurguladı.

Yapılan Denetimlerin Detayları

Bakan Yumaklı, yılın ilk 4 ayında 375 bin 246 denetim yapıldığını ve 4 bin 990 işletmeye toplamda 227 milyon 146 bin 180 lira idari para cezası uygulandığını belirtti. Ayrıca, 118 işletme için Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti. Kontrol görevlileri tarafından gıda numune alma planı kapsamında çeşitli analizler yapıldığını ve mevzuata aykırılık tespit edilen durumlarda gerekli yasal işlemlerin uygulandığını da ekledi.

İlgili Yazılar