Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Sudan’da Gıda Güvensizliği ve Çatışmalar

Sudan’da Gıda Güvensizliği ve Çatışmalar

haberci haberci -
15 0

Sudan’da 60 Binden Fazla İnsan Çatışmalar Nedeniyle Kaçtı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Vanessa Huguenin, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Sudan’ın güneydoğusundaki Sinnar eyaletinde bulunan Sinca bölgesindeki çatışmalar ve Ebu Hacer ve Dali bölgelerindeki güvensizlik nedeniyle 60 binden fazla insanın kaçtığını belirtti. Huguenin, çoğunun doğuya, Gedaref eyaletine gittiğini söyledi.

Sudan’da Gıda Güvensizliği Alarm Veriyor

Huguenin, Sudan’ın “son 20 yılın en kötü gıda güvensizliği” ile karşı karşıya olduğunu ve durumun kötüleşmeye devam ettiğini vurguladı. Kadınların, çocukların ve ailelerin her şeyi geride bırakarak kaçmak zorunda kaldığını ifade etti.

Yeni Çatışma Alanı: Sinnar Eyaleti

Sudan’da 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının devrilmesi sonrası oluşturulan hükümete karşı ordunun gerçekleştirdiği darbeye karşı mücadele devam ediyor. HDK, Sinnar, Cezira ve Beyaz Nil eyaletlerini birbirine bağlayan stratejik bir konuma sahip Cebel Moya bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etmişti. Oysa, ordu güçlerinin HDK’nin şehre yönelik saldırısını püskürttüğü duyurulmuştu.

Sudan’da Gıda Güvensizliği Alarmı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Sudan’da her 5 kişiden 1’inin acil durum seviyesinde gıda güvensizliği yaşadığını açıklamıştı. Ghebreyesus, Sudan’ın eşi benzeri görülmemiş bir açlık felaketiyle karşı karşıya olduğunu belirtmişti.

Sudan’ın Karşı Karşıya Olduğu Açlık Felaketi

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yaptığı ortak açıklamada, Sudan’ın yeni gıda güvenliği projeksiyonlarının endişe verici düzeyde olduğunu bildirmişti. Sudan’ın Darfur krizinden bu yana görülmemiş ölçekte yıkıcı bir açlık felaketiyle karşı karşıya olduğu ifade edilmişti.

İlgili Yazılar