Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. SpaceX Çalışanları Elon Musk’a Dava Açtı

SpaceX Çalışanları Elon Musk’a Dava Açtı

haberci haberci -
15 0

SpaceX’ten Kovulan 8 Kişi İşe İade İstiyor

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’ten kovulan 8 kişi, şirketin sahibi Elon Musk’a dava açtı. Kovulma gerekçelerinin “çalışma ortamını eleştirdikleri” olduğunu iddia eden müştekiler, California eyalet mahkemesine başvurarak işe iade talebinde bulundu.

Müştekilerin İddiaları

Müştekiler, 2022’de iş yerindeki sorunları yönetime yazdıkları mektup nedeniyle kovulduklarını belirtiyor. İddialara göre, mektupta imzası olan 4 kişi hemen ardından, diğerleri ise iç soruşturmanın sonucunda işlerine son verildi. Müştekiler, SpaceX’teki çalışma ortamının uygunsuzluğuna dair şikayetlerinin sürekli göz ardı edildiğini savunuyor.

Dava Süreci ve Talepler

Müştekiler, Elon Musk’ın sosyal medya paylaşımlarını da delil olarak sunarak haksız yere işten çıkarıldıklarını savunuyor. Dava dilekçesinde, maddi tazminat talebinde bulunan çalışanlar, çalışma ortamının düzeltilmesini ve işe iade edilmeyi istiyor.

Geçmişteki Benzer Davalar

Birçok çalışanın işten çıkarıldığı ve şikayetlerin dikkate alınmadığı iddialarının yanı sıra, Elon Musk’a daha önce de benzer davalardan bahsediliyor. Musk, daha önce satın aldığı Twitter’ın adını X’e çevirerek ve çalışanları işten çıkararak gündeme gelmişti. Ayrıca, Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, Musk’ın SpaceX’te çalışan kadınları taciz ettiğini ve toksik bir iş ortamı yarattığını öne sürmüştü.

İlgili Yazılar