Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Snapchat, Taciz ve Ayrımcılık Davasını 15 Milyon Dolar ile Sonuçlandırdı

Snapchat, Taciz ve Ayrımcılık Davasını 15 Milyon Dolar ile Sonuçlandırdı

haberci haberci -
17 0

Snapchat, Ayrımcılık ve Taciz Davasında 15 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Popüler mesajlaşma platformu Snapchat, Kaliforniya’daki sivil haklar kurumu tarafından kadın çalışanlara karşı ayrımcılık yapmak, cinsel tacizi önleyememek ve misilleme yapmak gibi iddialarla suçlanıyordu. Şirket, bu dava sonucunda 15 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Anlaşma, 2014-2024 Yılları Arasındaki Kadın Çalışanları Kapsıyor

Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı, Snapchat Inc. ile yapılan anlaşmanın, 2014 ile 2024 yılları arasında şirket için çalışan kadınları kapsadığını duyurdu. Anlaşma ile şirketin maaş ve terfilerde kadın çalışanlara karşı ayrımcılık yaptığı iddiaları çözüme kavuşturulmuş oldu.

Snapchat İddiaları Reddetti, Ancak Anlaşmaya Vardı

Snapchat Inc. iddialara katılmadığını ancak uzun ve maliyetli davalardan kaçınmak için anlaşmaya varıldığını belirtti. Şirket, adil ve kapsayıcı bir ortam sürdürme taahhüdünü önemsediklerini vurgulayarak kadınlara karşı ayrımcılık, taciz veya misilleme iddialarını reddetti.

Kaliforniya Sivil Haklar Dairesi Başkanı Kevin Kish, anlaşmanın tüm çalışanların adil bir şansa sahip olduğu Kaliforniya’ya olan bağlılığı gösterdiğini belirterek, “Kadınlar her işte eşit haklara sahiptir” dedi.

Kadın Çalışanlar Terfi ve İlerleme Konusunda Engellerle Karşılaştı

Şikayete göre, Snapchat’in iş gücünün büyümesiyle beraber kadın çalışanlar terfi ve ilerleme konusunda engellerle karşılaştı. Özellikle mühendislik pozisyonlarındaki kadınlar, terfi konusunda erkek çalışanlara göre dezavantajlı olduğunu iddia etti.

Sivil Haklar yetkilileri, kadın çalışanların kariyerlerinde ilerlemelerinin engellendiğini ve terfiler konusunda ayrımcılık yapıldığını belirterek, Snapchat’in bu durumu çözüme kavuşturmak için anlaşmaya gittiğini ifade etti.

İlgili Yazılar