Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sivas Katliamı Anması Türkiye’yi Sarstı

Sivas Katliamı Anması Türkiye’yi Sarstı

haberci haberci -
14 0

Madımak Oteli Yangınında Hayatını Kaybedenler Anıldı

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri sırasında radikal İslamcı bir grup tarafından Madımak Oteli ateşe verildi. Yangında 33 aydın ve 2 otel görevlisi hayatını kaybetti. Türkiye’nin önde gelen aydın ve sanatçılarının da aralarında bulunduğu 35 kişi bu katliamda yaşamını yitirdi.

Anma Programı Sabah Erken Saatlerde Başladı

Sivas’taki anma programı, sabah saat 09.00’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi’nin önünde başladı. Türkiye’nin dört bir yanından gelenler, dernek önünden Madımak Oteli’nin bulunduğu Bilim ve Kültür Merkezi’ne yürüyüşle devam etti. Kortejin en önünde katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları yer aldı.

Siyasi Parti Liderleri de Katıldı

Anma programına, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yanı sıra kalabalık bir CHP heyeti de katıldı. Yürüyüşte Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da yer aldı. Kortej, yürüyüşün ardından Madımak Oteli’nin bulunduğu Sivas İl Özel İdaresi’ne ait Bilim ve Kültür Merkezi önünde karanfil bıraktı.

Unutulmayan Sloganlar Yükseldi

Yürüyüş sırasında “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Eşit yurttaşlık hakkımız engellenemez”, “Haklıyız, haklıyım, kazanacağız” gibi sloganlar atıldı. Katliamda yaşamını yitirenler, Türkiye’nin dört bir yanında hala anılmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar