Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sinir Sistemi Merkezli Teknolojiyle Geliştirilen Biyonik Bacaklar, Ampute Bireylere Doğal Yürüme Hızını Geri Kazandırıyor

Sinir Sistemi Merkezli Teknolojiyle Geliştirilen Biyonik Bacaklar, Ampute Bireylere Doğal Yürüme Hızını Geri Kazandırıyor

haberci haberci -
19 0

Yapılan Araştırmaya Göre Biyonik Bacaklar Ampute Bireyler İçin Yeni Bir Dönemi Başlatabilir

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada, sinir sistemi merkezli teknolojiyle geliştirilen biyonik bacakların, kas bağlarıyla iletişim kurarak ampute bireylerin doğal yürüme hızını geri kazanmalarına yardımcı olduğu belirlendi.

Biyonik Bacaklar İle Yapılan Çalışmanın Detayları

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, dizden aşağısı ampute edilmiş 14 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, 7 katılımcıya nöroprotez teknolojisiyle geliştirilen biyonik bacaklar takılırken diğer 7 katılımcıya standart uygulama yapıldı.

Araştırmada, biyonik bacağa sahip olan katılımcıların düz ve engelli zeminde yürüyüşlerinin incelenmesi sonucunda, biyonik bacağa sahip olanların diğer gruba oranla yüzde 41 daha hızlı hareket ettiği ortaya çıktı. Ayrıca, biyonik bacak kullanan katılımcıların dans ederken ve koşarken de sorunsuz hareket edebildiği gözlendi.

Protezin Kullanımı ve İşlevselliği

Araştırmada belirtilene göre, noröprotez teknolojisiyle geliştirilen biyonik bacaklar, kaslara yerleştirilen sensörler aracılığıyla hareket kabiliyeti kazanmaktadır. Bu sensörler, proteze ayak bileğini ne kadar bükeceğini ve yürürken ne kadar güç harcayacağını hesaplamaya olanak sağlamaktadır.

Araştırmanın sonuçlarına göre, biyonik bacağın kullanımı sürecinde bireylerin zihinsel olarak zamanla alışma süreci yaşadığı ve sonuç olarak ampute bireylerin “doğal ve normal” hızda yürüyebildiği kaydedildi.

Geleceğe Yönelik Öngörüler

Araştırmaya önderlik eden Hugh Herr, çalışmanın gelecek dönemlerde protez yapımını etkileyebileceğini belirterek, araştırma sonucunu “mucizevi” olarak değerlendirdi. Bu gelişmeler, ampute bireyler için umut verici bir gelecek sunabilir.

İlgili Yazılar