Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. sahibinden.com ile BETAM’ın Açıkladığı Kiralık Konut Piyasası Raporu Detayları

sahibinden.com ile BETAM’ın Açıkladığı Kiralık Konut Piyasası Raporu Detayları

haberci haberci -
15 0

Reel Kira Fiyatları Artış Gösterdi

Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları arttı. Reel kira endeksi Haziran 2023’te zirve yaptıktan sonra düşerken, son üç aydır artış gösteriyor.

Aylık Artış Oranları

Nisan 2024’ten Mayıs 2024’e ortalama metrekare cari kira yüzde 6,9 artarken, TÜFE aynı dönemde yüzde 3,4 arttı. Böylece reel kira fiyat endeksi 182,3 seviyesine ulaştı.

Yıllık Ortalama Artış Oranı

Ülke genelinde ortalama reel kira seviyesi, 2017 Eylül ayına kıyasla yüzde 82,3 artış göstererek dikkat çekti. Ancak, ülke genelinde reel fiyatlarla kira ortalaması bir önceki yılın aynı ayına göre düşüş gösterdi.

İllere Göre Değişimler

İstanbul, Ankara ve İzmir’de kira fiyatlarındaki değişimler incelendiğinde, İstanbul’da yıllık artış oranının yüzde 52,1’e gerilediği görüldü. Ankara ve İzmir’de ise benzer şekilde gerilemeler oldu.

En Çok ve En Az Artan İller

Mayıs ayında en yüksek kira artış oranları Erzurum, Şanlıurfa, Van, Mardin ve Balıkesir’de yaşanırken, en düşük artışlar ise Malatya, İstanbul, Mersin, Antalya ve Muğla’da tespit edildi.

İlgili Yazılar