Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uzmanından Astım Uyarısı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uzmanından Astım Uyarısı

haberci haberci -
15 0

Astım Hastalığı Yaşam Kalitesini Azaltıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Bilge Salık, astım hastalığının yaşam kalitesini azaltan bir hastalık olduğunu belirtti. Hastalığın genellikle nefes darlığı ve öksürükle kendisini gösterdiğini vurgulayan Salık, ağır astım hastalarının atak sırasında bilinçlerini kaybedebileceğini ifade etti.

Astımın Kontrol Altına Alınması Önemli

Bilge Salık, astım hastalığı teşhisi konulan kişilerin yaşam tarzlarına dikkat etmeleri gerektiğini ve düzenli tedavilerle hastalığın kontrol altına alınabileceğini vurguladı. Salık, “Astım tedavi edilmezse ileri derecede solunum yetmezliğine gidebilir. Kişiler ilaca bağımlı hale gelebilir ve solunum cihazına bağlı yaşamak zorunda kalabilirler.” dedi.

Astım Hastalarının Tedaviye Uyum Sağlamaları Önemli

İzmir’de 10 yıl önce astım teşhisi konulan 63 yaşındaki hasta Nadire Turunç, kullandığı ilaçlar ve uygulanan tedavilerle astım hastalığını kontrol altına aldığını belirtti. Turunç, “Tedaviden sonra rahat bir şekilde nefes alabiliyorum ve günlük işlerimi yapabiliyorum. Astım hastalığı olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve kontrollerine düzenli olarak gitmeleri önemlidir.” diye konuştu.

İlgili Yazılar