Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Riva Deresi Temizlik ve Bakım Çalışmaları Yeniden Başlatıldı

Riva Deresi Temizlik ve Bakım Çalışmaları Yeniden Başlatıldı

haberci haberci -
15 0

Riva Deresi’nin Sorumluluk Alanları

Riva Deresi, Karadeniz’e akan bir nehir olması nedeniyle 2009 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. İstanbul Valiliği, 2015 yılında Riva Deresi projesi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yüklenen kamulaştırma çalışmalarını iptal etmiştir.

İBB’nin Temizlik Çalışmaları

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Riva Deresi’ni inceleyerek temizlik ve ileri biyolojik arıtma talimatları vermiş, 2021 ve 2023 yıllarında İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü ortak temizlik çalışmaları yürütmüştür. Öğümce, Göllü ve Bozhane köylerinde yapılan temizlik çalışmalarıyla suyun rengi korunmaya, koku azaltılmaya çalışılmıştır.

Yeniden Başlatılan Çalışmalar

Son günlerde artan koku ve kirlilik nedeniyle Riva Deresi’nin batık kısmında anfibi ekskavatör ve sızdırmaz çamur kamyonları desteğiyle yeni bir temizlik ve bakım süreci başlatılmıştır. Dere tabanındaki katı atıklar ve yüzeydeki çöpler sudan çıkartılarak temizlik sağlanmaktadır.

Sorunlar ve Müdahale Kısıtlamaları

İBB’nin açıklamasına göre, derenin ana kolunun etrafında servis yollarının bulunmaması, ağaçlık alanların ve özel mülkiyet sorunlarının müdahaleyi kısıtladığı belirtilmektedir. Bu durum, temizlik çalışmalarını zorlaştırmaktadır.

İlgili Yazılar