Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle: Yeni Düzenleme İle Soruşturma Süreleri Kısalıyor

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle: Yeni Düzenleme İle Soruşturma Süreleri Kısalıyor

haberci haberci -
14 0

Yürürlüğe Giren Yeni Düzenleme

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yapılan değişikliklerin rekabet soruşturmalarının daha etkin hale getirilmesini amaçladığını belirtti.

Değişikliklerin Etkisi

Küle, yeni yasal düzenleme ile soruşturma süreçlerinin ortalama 3-4 ay daha erken sonuçlanabileceğini ifade etti. Değişikliklerin, soruşturma bildirimlerine ilişkin, soruşturma heyetinin ek yazılı görüşüne ve soruşturma sürelerine yönelik olduğunu vurguladı.

Soruşturma Bildirimleri ve Savunma Hakkı

Yapılan değişikliklerle birlikte, Kurulun soruşturma yapılmasına ilişkin kararını taraflara daha hızlı bir şekilde bildirmesi ve tarafların savunma haklarını daha etkin bir şekilde kullanmaları sağlanıyor. İhlal isnadının yapılmadığı durumlarda teşebbüslerin yazılı savunma verme zorunluluğu kaldırılıyor.

Soruşturma Sürelerinin Kısaltılması

Küle, soruşturma heyetinin görüş değişikliği halinde sürelerin belirlenmesi ve süre uzatım imkanlarının kaldırılmasıyla birlikte soruşturma süreçlerinin daha etkin bir şekilde yürütüleceğini belirtti. Bu sayede soruşturma sürecinin uzamasının önüne geçilmiş olacak.

İlgili Yazılar