Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Psikolojik Testlerde Kadınların Menstrüasyon Döneminde Performanslarının Arttığı Ortaya Çıktı

Psikolojik Testlerde Kadınların Menstrüasyon Döneminde Performanslarının Arttığı Ortaya Çıktı

haberci haberci -
13 0

Yapılan Araştırma ve Bulgular

İngiliz araştırmacılar, Neuropsychologia dergisinde yayınlanan bir çalışmada, psikolojik testlerde kadınların menstrüasyon sırasında daha hızlı tepki verdiğini ve daha az hata yaptığını tespit etti. Kadınların performanslarının düşeceğini bekleyenlerin aksine, gerçekleşen bu durum, bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

Araştırmanın Detayları ve Katılımcılar

Çalışma, 105 kadın ve 96 erkek olmak üzere toplamda 248 katılımcı üzerinde gerçekleştirildi. Bunların arasında doğum kontrol hapı kullanan 47 kadın da bulunuyordu. Yaşları 20’li ve 30’lu yaşların başında olan katılımcılara, zihinsel süreçleri taklit eden, ekrana dayalı zorlu testler uygulandı.

Önemli Bulgular ve Açıklamalar

Araştırmacılar, kadınların adet gördükleri dönemde östrojen hormonundaki artışın beyin fonksiyonlarını olumlu etkilediğini, progesteronun ise beyin fonksiyonlarını engellediğini belirtiyor. Kadınların luteal faz dediğimiz adet öncesi dönemde daha yavaş reaksiyon sürelerine sahip olmalarına karşın daha az hata yaptıkları gözlendi.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Flaminia Ronca, kadınların adet döneminde performanslarının artmasının kadınların yeteneklerine ilişkin varsayımları sorguladığını belirtti. Kadınların adet öncesinde beyinlerini etkileyen hormonlar nedeniyle yaralanmaya daha meyilli olduklarını savundu.

İlgili Yazılar