Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. PFAPA Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

PFAPA Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

haberci haberci -
6 0

PFAPA Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle çocukluk çağında görülen PFAPA sendromu, tekrarlayan ateş ataklarına yol açan bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar PFAPA sendromunun bazı olgularda genetik kökeni olabileceğini göstermektedir. Ancak hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

PFAPA Sendromu ve Belirtileri

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güven Güvenç, hastalığın yüksek ateş meydana getirdiği ataklar sırasında bağışıklık sisteminin aktive olduğunu belirtiyor. Bu durumda boğaz ağrısı, ağızda yaralar veya iltihaplanmalar ortaya çıkabilir. PFAPA, bazı belirti ve bulguların İngilizce adlarının baş harflerinden oluşan bir akronimdir: PF (periodic fever – periyodik ateş), A (aphtous stomatitis – ağızda aft), P (pharyngitis – farenjit), A (adenopathy – lenf bezi şişmesi).

PFAPA Teşhisi ve Tedavisi

PFAPA sendromu bademcik iltihabına neden olabilir. Eğer çocukta düzenli aralıklarla tekrarlayan ve yüksek ateş ile seyreden bademcik iltihapları varsa, PFAPA akılda tutulmalıdır. Tanıda gecikme yaşanabilir. Bu sendromu olan çocuklarda ateşin düzenli aralıklarla olması, antibiyotiğe ateşin cevap vermemesi ancak kortizonla ateşin düşmesi tanıyı destekleyen belirtilerdir. Ameliyat için yaş sınırı yoktur ve PFAPA’nın kesin tedavisi ameliyattır.

İlgili Yazılar