Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Peskov: UCM’nin Şoygu ve Gerasimov Hakkındaki Kararı “Saçma”

Peskov: UCM’nin Şoygu ve Gerasimov Hakkındaki Kararı “Saçma”

haberci haberci -
14 0

Peskov’tan Değerlendirme: “Karar Saçma”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov hakkında yakalama kararı almasını **”saçma”** olarak nitelendirdi. Peskov, “Bu mahkemenin yetkisini tanımıyoruz. Kararlarını meşru bulmuyoruz. İşbirliği konusunda çok az imkan görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya Güvenlik Konseyi’nden Açıklama

Rusya Güvenlik Konseyi de UCM’nin Şoygu ve Gerasimov hakkındaki karara ilişkin yazılı açıklama yaparak, “UCM’nin yetki alanı Rusya’yı kapsamadığı ve Batı’nın ülkemize karşı yürüttüğü hibrit savaşın bir parçası olarak alındığı için bu sadece boş bir karardır.” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Verilen Karar

UCM tarafından yapılan açıklamada, Şoygu ve Gerasimov hakkında savaş suçu ve insanlığa karşı suça karıştıkları gerekçesiyle yakalama kararı verildiği bildirilmişti. UCM, Mart 2023’te de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu. Rusya İçişleri Bakanlığı ise UCM Başsavcısı Karim Khan hakkında arama kararı çıkartmıştı.

İlgili Yazılar