Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Pentagon Sözcü Yardımcısı, İsrail’in Filistinlilerin Çadırlarını Bombalamasını Değerlendirdi

Pentagon Sözcü Yardımcısı, İsrail’in Filistinlilerin Çadırlarını Bombalamasını Değerlendirdi

haberci haberci -
11 0

Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh’ten Açıklama

Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh, günlük basın toplantısında İsrail’in, Uluslararası Adalet Divanının aldığı tedbir kararına rağmen 26 Mayıs’ta Refah’ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Singh, sahadan gelen görüntülerin korkunç ve yürek parçalayıcı olduğunu belirterek, “Hafta sonu olanları kesinlikle ciddiye alıyoruz. Bunun durmaya ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Tutumu ve İsrail ile Görüşmeler

Singh, ABD’nin Refah’ta gerçekleşen “geniş çaplı” saldırıları desteklemediğini ve İsrail’in sahadaki saldırılarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını vurguladı. Ayrıca İsrail’e “güvenlik yardımlarını” sağlamayı sürdürdüklerini belirtti. Sivillerin korunması konusunda İsraillilerle yaptıkları görüşmelerde her zaman çağrıda bulunduklarını savunan Singh, söz konusu saldırı hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğini ifade etti.

İsrail’in Başlattığı Soruşturma ve Beklentiler

Singh, Refah’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına yapılan saldırı hakkında İsrail’in başlattığı soruşturmanın sonuçlarını beklemek gerektiğini belirtti. “İsrail hükümetinin uygun ve kapsamlı soruşturma yapabileceğine güveniyoruz.” diyen Singh, ABD yapımı bombanın kullanılıp kullanılmadığına dair soruya ise yanıt vermeden, bu konuda İsraillilerle iletişime geçilmesini önerdi.

Olay ve BM’nin Kararı

24 Mayıs’ta Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Refah’taki saldırılarını durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştırmak için BM görevlilerine Gazze’ye giriş izni vermesine hükmetmişti. Ancak İsrail, bu karara rağmen 26 Mayıs’ta Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırarak 45 Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Görgü tanıkları, İsrail ordusunun bombardımanı sonucu kamptaki çadırların yıkılmasına ve yanmasına şahit olduklarını belirtmişti.

İlgili Yazılar